Izumitelji iz Srbije u poslednje četiri godine podneli 62 zahteva za zaštitu izuma Evropskom zavodu za patente, mnogo manje od suseda. U poslednjih 10 godina stvaraoci iz Srbije zaštitili su 28 pronalazaka u evropskom zavodu, dok je Hrvatska imala toliko patenata u poslednje dve godine, a Slovenija samo 2010. Srbija je prošle godine postala 38. članica evropske patentne organizacije, najvećeg i najuspešnijeg regionalnog sistema za zaštitu pronalazaka iz oblasti tehnike u svetu. U svetu se najčešće zaštićuju proizvodi iz oblasti medicine, veterine, elekrotehnike i računarstva. Kompanije koje najčešće predaju zahteve su najveće firme iz Nemačke, Francuske, Holadnije i drugih razvijenih evropskih zemalja. Srpska preduzeća i naučne institucije i izumitelji mogu da zaštite svoje izume širom evropskog tržišta podnošenjem prijave Evropskom zavodu za patente preko Zavoda za intelektualnu svojinu, a procedura dobijanja zaštite može da traje i nekoliko godina.
Izumitelji iz Srbije u poslednje četiri godine podneli 62 zahteva za zaštitu izuma Evropskom zavodu za patente, mnogo manje od suseda, rekla je Branka Totić, direktorka Zavoda za intelektualnu svojinu.
U poslednjih 10 godina stvaraoci iz Srbije zaštitili su 28 pronalazaka u evropskom zavodu, dok je Hrvatska imala toliko patenata u poslednje dve godine, a Slovenija samo 2010.
Srbija je prošle godine postala 38. članica evropske patentne organizacije, najvećeg i najuspešnijeg regionalnog sistema za zaštitu pronalazaka iz oblasti tehnike u svetu.
David Jelerčić iz Evropskog zavoda za patente rekao je da se u svetu najčešće zaštićuju proizvodi iz oblasti medicine, veterine, elekrotehnike i računarstva. “Kompanije koje najčešće predaju zahteve su najveće firme iz Nemačke, Francuske, Holadnije i drugih razvijenih evropskih zemalja”, rekao je on na seminaru o evropskom patentu u Beogradu.
Srpska preduzeća i naučne institucije i izumitelji mogu da zaštite svoje izume širom evropskog tržišta podnošenjem prijave Evropskom zavodu za patente preko Zavoda za intelektualnu svojinu, a procedura dobijanja zaštite može da traje i nekoliko godina.